czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

Rozmowa z dyr. M. Sulkowską

Z dyrektorem Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie, Marzeną Sulkowską rozmawia Ewa Święcińska

 

Jak ocenia Pani działalność szkoły w minionym roku?

W każdym roku szkolnym pracę w szkole regulują pewne przedsięwzięcia, wydarzenia i uroczystości, które trzeba przygotować i przeprowadzić. U nas są to:

- Rozpoczęcie roku szkolnego. W tym roku mięliśmy Wojewódzką Inaugurację Roku Szkolnego – pierwszy raz w historii powiatu i miasta, którą zorganizowaliśmy w naszej szkole wraz z organem prowadzącym i myślę, że nam się ona udała.

- Rajd Grajewo-Osowe Grzędy dla pierwszoklasistów w ramach otrzęsin

- Uroczystości na Osowych Grzędach – przygotowanie oprawy artystycznej i obsługa gości

 - Mundurowe Manewry „Zdobywanie Jednostki”

- Dzień Edukacji Narodowej

- Jasełka szkolne

- Wagary w Jednostce pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty, Starosty Grajewskiego, a w tym roku także Burmistrza Grajewa

 - Pożegnanie absolwentów

- Egzaminy maturalne

- Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie i zawodowe

- Święto Patrona Szkoły połączone ze Świętem 9 Pułku Strzelców Konnych

- Zakończenie roku szkolnego

Do tego dochodzi szereg innych przedsięwzięć i jednorazowych uroczystości np. w tym roku była to wspomniana wcześniej Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego, w zeszłym roku Wojewódzki Przegląd Musztry Wojskowej,   a wcześniej Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej, Inauguracja Roku Sportowego, czy różnego rodzaje inne akcje, wycieczki i konkursy organizowane przez uczniów i nauczycieli oraz udział w przedsięwzięciach organizowanych przez inne podmioty. Jest tego naprawdę dużo, ale dzięki temu bez przerwy coś się dzieje. Zresztą na naszej stronie systematycznie opisujemy te wydarzenia. Szczególnie ważne są także rywalizacje wiedzowe – konkursy, olimpiady, turnieje wiedzy. Mamy się czym pochwalić, między innymi półfinalistką Ogólnopolskiej Olimpiady Przedsiębiorczości(z półfinałem w SGH w Warszawie). Od wielu lat szkoła odnosi sukcesy w sporcie. Rywalizacja sportowa i jej wyniki są znakomitą rekomendacją klasy sportowej i wojskowej – mamy II miejsce w województwie  w futsalu chłopców! Dzięki organowi prowadzącemu została wyremontowana we wrześniu nowa sala gimnastyczna, a wcześniej wymiana okien w powojskowych budynkach i naprawa dachu. Można nam pozazdrościć bazy sportowej i wyposażenia: kompleks Orlik z boiskiem ze sztuczną murawą i boiskiem wielofunkcyjnym, kompleks dydaktyczno-sportowy z nową salą gimnastyczną, salą z lustrami do ćwiczeń korekcyjnych, siłownią i  zapleczem socjalno-sanitarnym oraz w oddzielnym budynku „starą” salą gimnastyczną oraz mnóstwo terenu na zewnątrz do ćwiczenia np. biegów. Powstała również nowa pracownia egzaminacyjna dla technika informatyka, 2 pracownie komputerowe  i powoli doposażamy inne pracownie.

 

Jakie są plany na rok szkolny 2015/2016?

Oczywiście zorganizowanie i przeprowadzenie wszystkich przedsięwzięć opisanych w pytaniu wyżej i zapewne jeszcze pojawią się nowe, bowiem  uczniowie i nauczyciele mają mnóstwo pomysłów, które systematycznie realizujemy.

Rok szkolny 2014/2015 jest Rokiem Szkolnictwa Zawodowego, a jednocześnie rokiem, w którym uruchamiane są fundusze UE na rozwój szkół kształcących  w zawodach. W zamierzeniach szkoły jest także pozyskanie środków na modernizację pracowni i uzupełnienia obecnego katalogu pomocy naukowych.

Prowadzimy także nabór do II LO w profilu wojskowym, sportowym, biznesowym, ogólnym, medialnym i lingwistycznym, a także do technikum kształcącego w zawodach: technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik organizacji reklamy, technik informatyk i technik ekonomista.

Dodatkowo chcę włączyć uczniów naszej szkoły do dyskusji nad różnymi problemami: powstanie na stronie szkoły forum dyskusyjne oraz wywieszona zostanie „Skrzynka Pomysłów i Rozwiązywania Problemów”. Młodzież widzi te same rzeczy trochę inaczej niż my, ma świetne pomysły i rozwiązania, a my chcemy ich słuchać i włączyć ich do rozwoju szkoły.

 

W tym roku otrzymanie świadectwa dojrzałości przez maturzystę będzie wiązało się z wybraniem jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Również od 2015 roku nie trzeba będzie przygotowywać prezentacji na egzamin ustny z języka polskiego. Jak ocenia Pan zmiany w egzaminie maturalnym w bieżącym roku?

Zmiany uwielbiają oświatę, chyba nie ma żadnego innego obszaru w Polsce,  w którym nastąpiło tyle zmian co w oświacie, a my nauczyciele nie mamy wyjścia tylko musimy je wdrażać. Można się zgubić w tym wszystkim. Inaczej wyglądają nie tylko egzaminy z języka polskiego, ale także z innych przedmiotów zależy to od tego czy do matury przystępuje uczeń technikum czy liceum. Mamy abiturientów (uczniów technikum), którzy zdają maturę z polskiego,  matematyki i innych przedmiotów inną niż ich koledzy z liceum ogólnokształcącego (piszą inne arkusze oraz egzaminy ustne wyglądają inaczej), do tego obecnie tegoroczny uczeń liceum musi przystąpić do minimum jednego egzaminu z poziomu rozszerzonego, a tegoroczny uczeń technikum nie musi. Dochodzą uczniowie z poprzednich lat, którzy poprawiają swój wynik i też te procedury na poszczególne przedmioty wyglądają inaczej. Jeszcze do tego jak dodamy egzaminy zawodowe, w których jest o wiele więcej zmian niż w egzaminach maturalnych to mamy niezły mętlik. Uczniowie obecnych klas czwartych technikum zdają egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe –część pisemną i praktyczną na koniec nauki, a uczniowie klas drugich, trzecich   i czwartych zdają egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie. Tych egzaminów jest 2, a nawet 3 przez cały cykl edukacyjny i każdy składa się z 2 części pisemnej i praktycznej. Dopiero po zdaniu wszystkich kwalifikacji otrzymują certyfikat w danym zawodzie. Nie jestem przekonana, czy te wszystkie zmiany idą w dobrym kierunku, ale znając rzeczywistość pewno za jakiś czas znów wejdą nowe rzeczy, a my znów musimy się dostosować.

 

1 września tego roku Zespół Szkół nr 2 będzie obchodzić 20-lecie powstania. Jaki jest program uroczystości w związku z tym jubileuszem?

Rzeczywiście to już mija 20 lat istnienia szkoły. Planujemy I Zjazd Absolwentów w listopadzie tego roku oraz wydanie okolicznościowej publikacji. Właśnie jestem w trakcie zbierania chętnych do Komitetu Organizacyjnego i prowadzenia rozmów w tym temacie. Dodatkowo moi nauczyciele wykonali dużo pracy zbierając wszelkie informacje z poszczególnych lat potrzebnych do publikacji, trwa opracowywanie tych informacji. Oczywiście tradycyjnie odbędzie się 20 czerwca 2015 r. Święto Patrona Szkoły połączone ze Świętem 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, ale 20 lat istnienia szkoły uczcimy w listopadzie.

 

Szkoła bierze udział w 5-ciu projektach. Czy w obecnym lub następnym roku szkolnym Zespół Szkół nr 2 zamierza skorzystać z kolejnych programów?

Z Kapitału ludzkiego mieliśmy bardzo dużo projektów, a one głównie polegają na szkoleniach i prowadzeniu zajęć, a my jako kadra pedagogiczna szkolimy się praktycznie non stop, nawet wysłaliśmy wniosek na kolejny projekt, ale nie uzyskaliśmy akceptacji ze względu na to, że już w tym programie uczestniczyliśmy. Bardziej byłabym zainteresowana projektami, które wzbogacają bazę szkoły, ale na to potrzeba  funduszy własnych, a to już jest problem, bo mówimy o dużych pieniądzach. Np. marzy mi się, aby zagospodarować strych w łączniku dydaktycznym, który jest w stanie surowym na Centrum Języków Obcych z pracowniami lingwistycznymi lub Centrum Informatyczno-Wirtualne z nowoczesnymi narzędziami takimi jak np. tablet dla każdego ucznia. Można jeszcze zagospodarować teren wokół szkoły.

 

Zespół Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie jest 42 szkołą średnią w Polsce, która nawiązała bliską współpracę z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. Celem obustronnej współpracy jest „wyłowienie” najlepszych przyszłych studentów WAT. Ilu uczniów rocznie z grajewskiej szkoły średniej w ramach porozumienia podejmuje studia na Wacie?

Nie wiem dokładnie ilu jest studentów na tej uczelni , ale wiem, że studiowali i na studiach wojskowych i na cywilnych. Nasi absolwenci studiują lub studiowali  chyba na wszystkich uczelniach w Polsce, ale niestety w obecnych czasach coraz częściej studiowanie zależne jest od zasobności portfela rodziców. Martwi mnie fakt, że nie ma pomocy dla uczniów zdolnych, którzy nie mogą studiować na wymarzonych uczelniach, bo ich na to nie stać, gdyż utrzymanie się na studiach dziennych jest bardzo kosztowne. Pamiętam jak  moich dwóch bardzo uzdolnionych uczniów nie mogło pójść na studia, bo musieli pójść do pracy, aby pomóc w utrzymaniu rodziny, a takich przypadków jest coraz więcej.

 

Jaki jest największy problem szkoły?

Nie wiem jaki jest największy problem.

Problemy są zawsze, jedne mniejsze, drugie większe, ale zawsze należy je rozpatrywać z punktu widzenia jak je rozwiązać, choć nie na wszystkie problemy mamy wpływ np. niż demograficzny, ale ten problem dotyczy wszystkich szkół  w kraju.

 

Jakie jest Pani największe marzenie jako dyrektora szkoły?

W obecnej sytuacji w Polsce moim marzeniem jest, abyśmy wszyscy mieli pracę – to moje największe marzenie, choć jeśli bardziej się rozmarzę to widzę na terenach wokół szkoły park z ławeczkami, centrum sportowe, park naukowo-technologiczny, a nawet lądowisko dla helikopterów – wszystko by się zmieściło. Także modernizacja poddasza  z przeznaczeniem na pracownie szkolne. Pomarzyć zawsze można, bo czasem marzenia się spełniają, a na pewno trzeba o nie walczyć ( w dobrym znaczeniu tego słowa).

 

 

Dziękuję za udzielenie odpowiedzi i poświęcony czas.

e-Grajewo.pl

Polecamy http://www.zs2.grajewo.pl/

(komentarze wyłączone)

 

 

wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji –www.e-Grajewo.pl 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.