czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

Licytacja biebrzańskich łąk

W najbliższych dniach odbędą się licytacje w przetargach na dzierżawy łąk Skarbu Państwa, którymi zarządza Biebrzański Park Narodowy. Do przetargów wystawiono prawie 600 ha,  podzielonych na 140 działek. Cena wyjściowa jest niska, by jak najwięcej rolników mogło skorzystać. Zgodnie z informacją w przetargowym ogłoszeniu – za wydzierżawione grunty będzie można starać się o stosowne dopłaty z funduszy Unii Europejskiej.


Tereny użytkowane rolniczo mają pomóc biebrzańskiej przyrodzie. Koszenie łąk zapobiega ich zarastaniu, które nie sprzyja występującym nad Biebrzą ptakom wodno-błotnym. Obecnie Park dzierżawi rolnikom i innym podmiotom ponad 6,3 tys. hektarów łąk. Nie wszyscy dzierżawcy wywiązują się ze swoich zobowiązań. Zaległości za dzierżawy wynoszą około 1 mln zł.

Dodatkowo Park poszukuje rolników, którzy na jego terenach mogliby wypasać krowy. Na ten cel zostanie przeznaczonych 86 hektarów w okolicach Brzostowa. Wypas krów również zapobiega zarastaniu łąk i sprzyja nadbiebrzańskiej przyrodzie. I w tym przypadku rolnicy będą mogli ubiegać się o unijne dopłaty.

Biebrzański Park Narodowy jest jednym z największych polskich parków. Jego powierzchnia sięga blisko 60 tys. ha. Chroni zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, szuwary i zbiorowiska leśne. W Parku występuje 49 gatunków ssaków, 271 gatunków ptaków, 36 – ryb, 12 – płazów oraz 5 gatunków gadów. Koszenie łąk odbywa się zawsze według określonych zasad związanych z ochroną cennych gatunków.

Wykaszanie łąk sprzyja biebrzańskiej przyrodzie,  propagowaniu tradycyjnego rolnictwa służy impreza pod nazwą "Biebrzańskie Sianokosy", która odbędzie się w tym roku 9 września.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.