Carpooling - ogłoszenia

aktualizacja: 2014-07-19 21:44:17     nr wiadomości: 18590     przeczytano: 52790     Ilość komentarzy komentarze: 0

Carpooling (polskie odpowiedniki: „podwożenie”, „wypełnianie auta”) – forma podróżowania, która polega na udostępnianiu wolnego miejsca we własnym samochodzie lub korzystania z wolnego miejsca w samochodzie innego użytkownika.

Obserwowane od kilku lat wzrosty cen paliw uszczuplają zawartość portfela niejednego kierowcy. Jeden z najprostszych sposobów na oszczędności to znalezienie pasażerów i podzielenie się kosztami.


 Zasady działania

Kierowcy i pasażerowie publikują oferty przejazdów i zapytania o wolne miejsca. Zainteresowane osoby, które wybierają się w tym samym kierunku o tej samej porze, kontaktują się z ogłoszeniodawcą, aby omówić szczegóły wspólnego przejazdu. Obie strony ustalają przede wszystkim czas i miejsce spotkania, a także podział kosztów podróży oraz takie kwestie, jak np. miejsce na bagaż, możliwość zabrania ze sobą kota lub psa czy palenia papierosów. Następnie spotykają się w umówionym dniu w konkretnym miejscu i wspólnie odbywają podróż.

Umawiane przejazdy nie muszą dotyczyć nieznających się wzajemnie osób – regularne wspólne dojazdy ze znajomymi na uczelnię, do pracy czy powroty tym samym samochodem z imprez to także carpooling. Coraz bardziej popularne w Polsce staje się jednak korzystanie z wolnych miejsc w samochodach także na dłuższych trasach, np. w okresie świąt czy w podczas dojazdów na koncerty i festiwale.

Carpooling nie zawsze musi dotyczyć całej podróży. Szczególnie w przypadku długich tras, pasażerowie często towarzyszą kierowcy tylko na konkretnych odcinkach, a ich udział w kosztach obliczany jest na podstawie liczby przejechanych kilometrów.



Dodaj swoje ogłoszenie na e-Grajewo.pl



Wyślij swoje informacje dotyczce miasta Grajewo
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.