czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 3 komentarzy
  • 7662 wyświetleń

„Sacrum et Musica”

Szczuczyn–„Sacrum et Musica” 

 

ŁOMŻYŃSKA FILHARMONIA KAMERALNA IM. W. LUTOSŁAWSKIEGO W SZCZUCZYNIE

 

W niedzielę, 30 sierpnia 2015 r. po Mszy Świętej w kościele pw. Imienia NMP w Szczuczynie o godz. 11 odbył się pierwszy tegoroczny koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży pod nazwą: XI Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki "Sacrum et Musica"2015.

  

Mimo, że inauguracyjny koncert odbędzie się 6 września w Katedrze Łomżyńskiej, to jednak tydzień wcześniej w Szczuczynie odbyło się Preludium Festiwalowe.

W szczuczyńskim scenariuszu artystycznym utrzymanym w lekkim nastroju wystąpili:   

– Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent

– Hanna Różankiewicz – mezzosopran

– Tomasz Piluchowski – tenor  

– Orkiestra ŁFK im. Witolda Lutosławskiego. 

W programie przejawiały się znane, a nieprzemijające w czasie, mistrzowskie pod względem konstrukcji dźwiękowej utwory do dziś wybitnych kompozytorów, takich jak: Giulio Caccini, Tomaso Albinoni, Antoni Dworzak, Georges Bizet.

   

Młoda, wdzięczna i urocza mezzosopranistka Hanna Różankiewicz, absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego w Warszawie, swoje umiejętności wokalne doskonaliła u wielu sław muzycznych, a m. in. u tenora i sopranisty Jacka Laszczkowskiego. Znany artysta urodzony w 1966 roku w Szczuczynie ukończył studia wokalne w Akademii Muzycznej w Warszawie z wyróżnieniem. Pan Jacek jest nie tylko chlubą polskiej kultury muzycznej, ale i dumą dla miasta Szczuczyna. Cieszy nas, że m. in. Jego wychowanka, mając świadomość że śpiewa w miejscu chrztu tenora, dodatkowo sławi nasze miasto.  

Natomiast Tomasz Piluchowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat Internationales Gesangswettbewerb w Berlinie oraz XII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Posiada duże osiągnięcia w kraju i za granicą.

 Wokalistów i Orkiestrę, występującą w zabytkowych wnętrzach szczuczyńskiej świątyni, łączy współczesność z jej bogatą historią.  Dało się też słyszeć niespotykaną harmonię dźwięków łączących muzykę kameralną z pięknem wnętrza świątyni nie tylko w sensie akustycznym i estetycznym, ale i z racji szczególnej atmosfery wspomagającej pełne przeżywanie treści muzycznej w sacrum.

Słuchacze – o czym świadczyły owacje na stojąco – już niejednokrotnie mogli odczuć, że o rzeczywistej wartości odbieranej sztuki decydują walory estetyczne i duchowe, które ze sobą niesie właściwe miejsce silnej ekspresji.            

Koncert inauguracyjny pozostawił mieszkańcom Szczuczyna skumulowaną energię pozytywną, która aktywizując kulturalne środowisko naszego miasta, wpłynie na umiejętność dalszego przeżywania środków kulturalnego przekazu.

    

Festiwal ‘2015 patronatem honorowym objęli:   

– Jego Ekscelencja Ks. Biskup Janusz Stepnowski,

– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

– Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko,

– Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski.

 

Ze strony Szczuczyna ustawicznymi i niezastąpionymi sponsorami wszystkich uroczystości jest Urząd Miasta i Bank Spółdzielczy. Cieszy również postawa ludzi rozumiejących konieczną potrzebę krzewienia sztuki muzycznej przez pracowników tych jednostek: Jolanty Budzińskiej, Anny Romaniuk, Artura Kuczyńskiego, ks. Zielińskiego,  i innych. 

W sytuacji, kiedy koncerty są dofinansowane głównie środkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowane przez wsparcie finansowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miejskiego w Łomży, środowiska stęsknione za spotkaniami z garścią prawdziwej kultury – mogą ją autentycznie przeżywać.    

 

Na kolejny cykl jesiennych koncertów w rejonie, a trwających od 30.08.2015 do 18.10.2015 roku,   zaprosił przemiły Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej w pobliskiej i historycznie uwarunkowanej nam Łomży. W Szczuczynie powinniśmy spotkać się za rok! Pan dyrektor ŁFK w Łomży, nie kryjąc wzruszenia, podziękował kilkakrotnie p. Burmistrzowi Szczuczyna Arturowi Kuczyńskiemu, proboszczowi ks. Robertowi Zielińskiemu, dyrektorowi BS Mirosławowi Raince oraz publiczności za tak miłą, rodzinną atmosferę i dobrze zorganizowane przyjęcie. W tej świątyni, o wspaniałej akustyce, koncerty powinny wpisać się w systematyczny proces ich potrzeb – dodał z autorytatywnym przekonaniem – dyrektor naczelny i artystyczny Jan Miłosz Zarzycki.

 

Gazeta „Szczuczyńskie Wieści” i portale internetowe dziękują wspaniałym solistom, organizatorowi ze strony ŁFK, Orkiestrze i Dyrekcji Filharmonii Kameralnej w imieniu miłośników muzyki poważnej za artystyczne doznania i udział w koncercie XI Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki „Sacrum et Musica” 2015.

Jeżeli prawdą jest, że dla Bacha – muzykę napisał Bóg, a muzykę Mozarta osobiście – Bóg słucha, to koniecznym jest przeżywanie muzycznych koncertów przede wszystkim w obiektach sakralnych.

 

 

Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski

Komentarze (3)

To było cudne, zjawiskowe. Przeżycie niezapomniane. Uczestniczenie w tym koncercie było jak przebywanie w innym, lepszym świecie. Podziękowania należą się wszystkim tym dzięki, którym doszło do realizacji tak pięknego przedsięwzięcia.

Żeczywiście właściwa Orkiestra we właściwym obiekcie, należy uznać to, za wyjątkową kulturę.

Powinniśmy brać przykład z pracowitości, talentu i kultury artystów . Pracują nad sobą od dziecka, ale nie mają chamskiej wyższości jak samorządowcy których wsadzamy na stołek. Chciało im się do takiej wiochi przyjechać


Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.